Halı Temizliğinde Püf Noktalar

Halı Temizliğinde Püf Noktalar

Halıyı silmeden veya yıkamadan önce mutlaka süpürünüz. Yıkamadan önce halının küçük, göze batmayan köşelerinde kullanılan deterjanları ve çeşitli temizlik maddelerini deneyebilirsiniz. Halının rengi daha açık olabilir.

Acil müdahale için kirin üzerine maden suyu döküp bir bezle ovabilirsiniz.

Karbonat ve mısır nişastası ile temizlik

Halının kirli kısımlarına daha fazla sürmek isterseniz halının üzerine biraz karbonat serpin. Halıyı 2 saat sonra süpürünüz. Kir inatçı değilse halının çok temiz olduğunu göreceksiniz. Kabartma tozu, koku ve bakteri yok edici özelliklere sahiptir.

Mısır nişastası, yağ lekelerini temizlemek için kullanılır. Yağ ve nem çeken mısır nişastası, kirin sonsuza kadar kalmasını engeller.

İpek halı temizliğinin püf noktaları

Önce ipek halıyı elektrikli süpürgeyle süpürün. Ancak, güçlü baskı altında takmamaya dikkat edin. Daha sonra, saçın yönüne dikkat ederek trikloretilen veya perkloroetilen gibi bir çözücü ile dökülmüş yumuşak bir bezle nazikçe silin. Silme işlemi tamamlandıktan sonra, eritici tamamen buharlaşana kadar dışarıda bırakın.

İpek halıları temizlemek için su kullanılmasını önermiyoruz. Bunun nedeni, suyun halıyı matlaştırarak kanatlarını deforme edebilmesidir. Ayrıca ipek halı renklerinin karıştırılması yaygın bir durumdur. Bu nedenle ipek halıyı ayrı silmek daha iyidir.

Halı temizleme deterjanı nasıl uygulanır?

Paket üzerinde gösterilen ölçekte halı temizleme deterjanını alıp, bir kova içerisinde su ile karıştırıp yüzeye sürmeniz gerekmektedir. Silmek için yumuşak bir fırça ve tüy bırakmayan bir bez kullanabilirsiniz. Halıyı deterjanlı su ile sildikten sonra temiz su ile sildiğinizden emin olun, böylece deterjan kalıntıları halının görünümünü bozmaz. Halıya parlaklık vermek için durulama suyuna birkaç damla sirke ekleyebilirsiniz.

Lekeleri çıkarmak için ipuçları

Çay, kahve ve yemek lekelerini kurumadan temizlemek çok mantıklıdır. Kuru kir varsa, temizlemeye başlamadan önce halıya zarar vermemek için bıçakla ovalayın. Halının geri kalanını temiz tutmak için çevreden merkeze doğru da temizleyebilirsiniz.

Yapışkan lekeler için

Sakız veya tutkal halı üzerinde kir bırakırsa, fazlalığı çıkarmak ve kiri buzla kalıplamak için bir bıçak veya spatula kullanın. Böylece halının dokusundan ödün vermeden kirler çıkarılır.

Saçakların temizlenmesi

Halıda saçaklar varsa ve saçaklar beyazsa bu alanları çamaşır suyu ile beyazlatabilirsiniz. Kurutma sırasında kıvrılmasını veya deforme olmasını önlemek için saçaklara bir ağırlık da koyabilirsiniz.

Yumuşak sabunla temizleyin

Halının temizliğinde geleneksel temizlik ürünlerinden olan Arap Sabunu da kullanabilirsiniz. Arap sabunu, halının kokusunu güzelleştirir ve renginin daha parlak görünmesini sağlar.

Halı yıkamak için ipuçları
Elde halı yıkama makinesi ve profesyonel bir halı temizleme firması ile halınızı yıkayabilir veya yıkayabilirsiniz. Elde halı yıkamaya hazırlık olarak fırça, süpürge, kova ve bez gibi temizlik aletleri alabilirsiniz.
Temizlerken eldiven takmayı unutmayın. Evde halı yıkamak için ipuçları. Deterjan gidene kadar halıyı ileri geri durulayın ve güneşten tamamen kurumasını bekleyin. Aksi takdirde bakteri üremesi ile koku gelişebilir ve halının yıkanması hijyenik değildir.

Genel olarak halı yıkandıktan sonra halının saçaklarına ayrı ayrı işlem yapılmalıdır. Bazı halıların saçakları çok yoğun. Hala su veya deterjan kullanmayan kirli alanlar olabilir. Fırçalar yardımı ile fırçalayabilir, aralarını açabilir ve iyice temizleyebilirsiniz. Halı saçaklarını kuruturken karışmamaları için düz bir yüzeyde kurutulmaları gerekir.

Halı yıkama için halı yıkama makinası kullanıyorsanız halı yıkama makinasında kullanılan deterjanları bilmeniz gerekmektedir. Her mağazada kolayca bulunabilen makineler için halı yıkama şampuanları ve leke çıkarıcılar satın almalısınız.
Halı temizliği için deterjan türlerine baktığımızda birçok organik ve kimyasal seçenek bulabilirsiniz. Deterjan seçimi kişinin istek ve ihtiyaçlarına bağlıdır, ancak sağlık nedenleriyle önce sirke ve kabartma tozu gibi organik solüsyonlara bakılması tavsiye edilir.
Halınızın parlamasını ve kirden kurtulmasını istiyorsanız beyaz sirke temizleme yöntemi uygulayabilirsiniz. Parlamasını sağlamak için suya sirke ekleyebilir ve kirleri çıkarmak için sirke ve tuzu karıştırabilirsiniz.

Profesyonel halı temizle ihtiyacınıza gold firmalarımızdan size yakın firma ile iletişime geçiniz